fbpx

REHABILITACJA KRĘGOSŁUPA

W dzisiejszych czasach dolegliwości bólowe kręgosłupa są coraz częstszą przyczyną zgłaszania się do specjalisty. Uznaje się, że powodem tego jest siedzący, pasywny tryb życia, nieumiejętne podnoszenie i dźwiganie ciężkich przedmiotów, przyjmowanie nieprawidłowej postawy przy chodzeniu lub siedzeniu, a także otyłość. Niestety coraz częściej również sportowcy i osoby aktywne fizycznie borykają się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Również starzenie się organizmu ma wpływ na pojawianie się dolegliwości bólowych. 
Kręgosłup człowieka stanowi ruchomą oś tułowia. W jego skład wchodzą leżące jeden na drugim kręgi, tworzące kanał, przez który biegnie rdzeń kręgowy, oraz krążki międzykręgowe.
Wytrzymałość naszego kręgosłupa jest większa dzięki fizjologicznym krzywiznom- lordozie szyjnej i lędźwiowej oraz kifozie piersiowej. Zaburzenia występujące w obrębie tych krzywizn mogą predysponować do wystąpienia przeciążeń układu mięśniowo-szkieletowego co jest równoznaczne z bólem.
Kręgosłup odgrywa bardzo ważną rolę w naszym codziennym życiu. Jego 3 główne funkcje to :
  • podporowa,
  • jako narząd ruchu,
  • ochronna - chroni rdzeń kręgowy.
Dbanie o kręgosłup powinno być zatem priorytetem. Ważna jest profilaktyka, na którą głównie składają się: ergonomia pracy; specjalne, systematycznie powtarzane ćwiczenia wzmacniające
i rozciągające (ćwiczenia „zdrowy kręgosłup”); dbanie o sylwetkę i dobrą postawę.
Jeżeli tylko zauważymy u siebie objawy bólowe nie tylko w okolicy kręgosłupa, ale również bóle głowy, szyi, drętwienia i bóle kończyn, należy niezwłocznie udać się do fizjoterapeuty. 
Na zajęciach grupowych bądź terapii indywidualnej pomożemy Ci w walce z bólem, a także nauczymy działań prewencyjnych.
Serdecznie zapraszamy!