fbpx

Rehabilitacja kręgosłupa

W dzisiejszych czasach dolegliwości bólowe kręgosłupa są coraz częstszą przyczyną zgłaszania się do specjalisty. Uznaje się, że powodem tego jest siedzący, pasywny tryb życia. Niestety coraz częściej również sportowcy i osoby aktywne fizycznie borykają się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa.

Kręgosłup człowieka stanowi ruchomą oś tułowia. W jego skład wchodzą leżące jeden na drugim kręgi – tworzą one kanał, przez który biegnie rdzeń kręgowy- oraz krążki międzykręgowe.

Wytrzymałość naszego kręgosłupa jest większa dzięki fizjologicznym krzywiznom- lordozie szyjnej i lędźwiowej oraz kifozie piersiowej. Zaburzenia występujące w obrębie tych krzywizn mogą predysponować do wystąpienia przeciążeń układu mięśniowo-szkieletowego co jest równoznaczne z bólem.

Kręgosłup odgrywa bardzo ważną rolę w naszym codziennym życiu. Jego 3 główne funkcje to :

- podporowa,
- jako narząd ruchu,
- ochronna - chroni rdzeń kręgowy.

Dbanie o kręgosłup powinno być zatem priorytetem. Ważna jest profilaktyka, na którą głównie składają się: ergonomia pracy; specjalne, systematycznie powtarzane ćwiczenia wzmacniające i rozciągające (ćwiczenia „zdrowy kręgosłup”); dbanie o sylwetkę i dobrą postawę.

Jeżeli tylko zauważymy u siebie objawy bólowe nie tylko w okolicy kręgosłupa, ale również bóle głowy, drętwienia i bóle kończyn, należy niezwłocznie udać się do fizjoterapeuty. 

Pomożemy Ci w walce z bólem, a także opowiemy o działaniach prewencyjnych.

Zapraszamy do gabinetu!